Megváltozott munkaképességű munkavállalóként keresek állást - Egyházi Állásportál

Megváltozott munkaképességű munkavállalóként keresek állást

Munkavállalóknak
Komplex minősítés, álláskeresés

Megváltozott munkaképességű személyek

Azok az egészségkárosodással vagy fogyatékossággal rendelkező személyek, akiknek a munkavégző képességét állapotuk bizonyos mértékben vagy teljesen akadályozza és ezért rendelkeznek komplex minősítéssel.

Komplex minősítés

A komplex minősítés során a szakértői bizottság vizsgálja a kérelmező

• egészségi állapotát,
  • foglalkoztatási előzményeit, munkaerőpiaci helyzetét,
  • adottságait és korlátait,
  • foglalkozási rehabilitációs szükségleteit,
  • szociális helyzetét,
  • családi körülményeit,
  • környezeti adottságait.

A komplex minősítés révén válik jogosulttá a megváltozott munkaképességű személy különböző pénzügyi ellátásokra és a munkavállalást elősegítő szolgáltatásokra.

Információk a komplex minősítés részletes menetéről, kategóriáiról

Megváltozott munkaképességű munkavállalóként elérhető állások

A megváltozott munkaképességű emberek elhelyezkedhetnek védettebb feltételeket biztosító, kifejezetten a megváltozott munkaképességű foglalkoztatására kialakított fejlesztő foglalkoztatók és akkreditált foglalkoztatóknál, vagy az általános körülményeket biztosító nyílt munkaerőpiaci munkáltatóknál.

Míg korábban a védett formában történő foglalkoztatás volt jellemző, addig ma a foglalkozási rehabilitáció elsődleges célja a nyílt munkaerőpiacon történő munkavégzésre való felkészítés, valamint elhelyezés.

Ez általánosságban azt jelenti, hogy az érintettek bárhol dolgozhatnak, ahol a munkáltatók a képességeiknek, egészségi állapotuknak megfelelő munkahelyet tudnak számukra biztosítani!

Fontos, hogy senkit nem érhet hátrány a komplex minősítés miatt! Ha valaki rendelkezik komplex minősítéssel, arról nem köteles munkáltatóját tájékoztatni, kivéve ha ehhez kapcsolódóan pénzbeli ellátásban is részesül. Azt viszont tudnia kell, hogy mind ő maga, illetve munkáltatója is kedvezményektől eshet el a tájékoztatás hiánya miatt.

Álláskeresési lehetőségek

• Területileg illetékes Járási Hivatal

Amennyiben a megváltozott munkaképességű személy szeretne elhelyezkedni, illetve az álláskeresés során segítséget igényel, akkor érdemes a megyei vagy fővárosi kormányhivatal rehabilitációs hatóságát felkeresnie, ahol különböző munkalehetőségek felajánlásával és szolgáltatásokkal tudják segíteni a foglalkozási rehabilitációt. Ha az álláskeresőnek komplex minősítése alapján kötelezően nem szükséges együttműködnie a rehabilitációs hatóságok foglalkozási rehabilitációs ügyintézőivel, akkor sincs akadálya, hogy saját döntése alapján kérelmezze szolgáltatáskérőként történő nyilvántartásba vételét. Ezáltal a foglalkozási rehabilitációs ügyintézők személyes támogatást tudnak nyújtani az elhelyezkedéséhez, vagy egyéb szolgáltatások eléréséhez.

Ha a megváltozott munkaképességű munkavállaló munkahelyet szeretne váltani vagy megszűnt a munkahelye, munkaköre, kérheti álláskeresőként vagy szolgáltatást kérőként történő nyilvántartásba vételét a lakóhelye szerint illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályán (a korábbi „munkaügyi központnál”).  A szolgáltatást kérők részt vehetnek a foglalkoztatást elősegítő szolgáltatásokon: munkaközvetítésen, információnyújtáson, tanácsadáson. Az álláskeresőket megilletik egyes támogatások is, valamint a munkáltatók az álláskeresők alkalmazása esetén támogatást is igényelhetnek. Fontos azonban, hogy a munkaügyi szervezetnél az álláskeresőként történő nyilvántartásba vétel csak abban az esetben valósulhat meg (egyéb más feltételek teljesítése mellett), ha a megváltozott munkaképességű álláskereső megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban nem részesül (azaz rokkantsági vagy rehabilitációs ellátását megszünteti).

Forrás: Rehabportál - Hol kereshet állást a megváltozott munkaképességű személy

• Elérhető állásajánlatok
    • Érték vagy! - megváltozott munkaképességű álláskeresők portálja
    • Egyházi Állásportál - a foglalkoztatás jellegénél a megváltozott munkaképesség kiválasztása
    • Profession.hu - a foglalkoztatás jellegénél a megváltozott munkaképesség kiválasztása
    • Jobline.hu - részletes keresés - munka jellegénél a megváltozott munkaképesség kiválasztása
    • Akadályugrás - hallássérült személyek számára

• Munkaerő-kölcsönző és munkaközvetítő cégek is foglalkoznak megváltozott munkaképességű álláskeresők elhelyezésével.

Saját toborzás helyett sok munkaadó bíz meg külső partnert a keresett munkavállalók felkutatására. Álláskeresőként a legtöbb munkaerő-közvetítő, kölcsönző, illetve fejvadász cég adatbázisába ingyenesen lehet regisztrálni: célszerű önéletrajzot, motivációs levelet feltöltve felhasználni ezeket a lehetőségeket az álláskeresés során. A szolgáltatás az álláskeresők számára ingyenes.

• Érték Vagy! Szolgáltatástérkép

Az Érték Vagy! térképen a megváltozott munkaképességű álláskeresők és a munkaadók által használható, különböző szolgáltatást biztosító:

• rehabilitációs ügyintézők (megyei kormányhivatalok rehabilitációs hatóságai),
  • az akkreditált szolgáltató szervezetek (összes szolgáltatási helyszíne)
  • az akkreditált munkáltatók (összes telephelye)
  • a fejlesztő foglalkoztató szervezetek (összes telephelye)
  • a jelnyelvi tolmácsok,
  • az országos érdekvédelmi szervezetek, illetve
  • az egyes (infokommunikációs és fizikai) akadálymentesítési szakértők Magyarországon belüli, területi elhelyezkedése található meg.

Jogsegélyszolgálatok

Előállhat olyan helyzet amikor jogi segítségre van szükség. Információk és ingyenes jogi tanácsadási lehetőségek: